Uproszczona księgowość – kto może z niej korzystać?
Pełne zrozumienie, kiedy pełna księgowość staje się koniecznością, wymaga najpierw rozpoznania, kto i na jakich warunkach może korzystać z uproszczonej księgowości.
Przeznaczona jest ona dla:
- Osób fizycznych,
- Spółek cywilnych osób fizycznych,
- Spółek jawnych osób fizycznych,
- Spółek partnerskich.
2 000 000 euro – tyle wynosi limit dla księgowości uproszczonej
Warunkiem pozostania przy uproszczonej księgowości jest nieprzekroczenie w poprzednim roku obrotowym przychodu w równowartości 2 000 000 euro. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję środków trwałych, przebiegu pojazdu, rejestr VAT (w przypadku czynnych podatników VAT), księgę przychodów i rozchodów (w przypadku opodatkowania skalą podatkową czy podatkiem liniowym), a także ewidencję przychodów (w przypadku opodatkowania ryczałtem).
Pełna księgowość w 2024 roku – wszystko co musisz wiedzieć
Poniżej dokładnie odpowiadamy na pytania, które rozjaśnią Ci specyfikę pełnej księgowości i limitów.
Czym jest pełna księgowość?
Pełna księgowość to jeden ze sposobów prowadzenia ewidencji finansowej. Zasady pełnej księgowości ustalone są w ustawie o rachunkowości.
Kto jest zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości?
Do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są spółki:
- Z ograniczoną odpowiedzialnością,
- Akcyjne,
- Komandytowe,
- Komandytowo-akcyjne.
Przejście na pełną księgowość – od jakiej kwoty?
Prowadzenie księgowości, a dokładniej wybór formy ewidencji finansowej zależy od kilku czynników. Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie wiesz, że chodzi o limit dochodów za rok podatkowy pochodzących ze sprzedaży usług, produktów i operacji finansowych. Poniżej dokładniej opisujemy zagadnienia, które wprowadzą Cię w temat limitu.
Kluczowym w sensie tego artykułu momentem dla przedsiębiorców jest przekroczenie progu przychodowego, po którym obowiązkowa staje się pełna księgowość.
Ile wynosi limit pełnej księgowości?
Pełna księgowość dotyczyć osób prowadzących działalność, której roczny przychód w walucie polskiej przekroczy kwotę 2 000 000 €.
Od jakiej kwoty pełna księgowość?
Uwzględniając średni kurs euro i po przeliczeniu na walutę polską w roku 2024 roku próg ten wynosi – 9 218 200 zł. Przekroczenie tej kwoty przychodów w roku poprzednim oznacza, że przedsiębiorca musi przejść na pełną księgowość, co wiąże się z koniecznością prowadzenia bardziej szczegółowej ewidencji finansowej.
Pełna księgowość jest również wymagana, gdy przedsiębiorstwo przekształca się w spółkę kapitałową prawa handlowego (np. spółkę akcyjną lub z ograniczoną odpowiedzialnością) lub w spółkę osobową prawa handlowego (np. spółkę komandytową czy komandytowo-akcyjną).
Limit na 2024 r. został ustalony 2 października 2023 roku
Limit przejścia na pełną księgowość zostaje ustalony na podstawie kursu euro przypadającego na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok, w którym będzie stosowany.
Czyli limit podatkowy na 2024 rok został ustalony przez Narodowy Bank Polski (NBP) 2 października 2023 roku.
Wymogi i obowiązki pełnej księgowości
Przejście na pełną księgowość wiąże się z szeregiem dodatkowych obowiązków.
Do głównych elementów ksiąg rachunkowych należą:
- Dzienniki,
- Księga główna,
- Księgi pomocnicze,
- Zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych,
- Inwentarz (aktywa i pasywa).
Prowadzenie ksiąg rachunkowych to nie wszystko
Ponadto pełna księgowość wymaga od przedsiębiorców sporządzania sprawozdań finansowych, w tym bilansu, rachunku zysków i strat, informacji wprowadzającej do sprawozdania, a także dodatkowych informacji i objaśnień.
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości – podsumowanie
Zrozumienie, od jakiej kwoty obowiązuje pełna księgowość, jest ważna dla każdego przedsiębiorcy. Przekroczenie określonego progu przychodowego lub zmiana formy prawnej działalności gospodarczej to główne kryteria, które determinują konieczność przejścia na bardziej skomplikowaną, ale i zapewniającą większą kontrolę nad finansami firmy, pełną księgowość. To jest najważniejszy argument przemawiający za wyższością pełnej księgowości nad uproszczoną. Uproszczona księgowość (ryczałt czy KPiR) nie daje tak szczegółowych informacji na temat kondycji firmy, należności, zobowiązań czy przepływów pieniężnych.
Przechodzisz na pełną księgowość i obawiasz się, że nie dasz sobie z tym rady w pojedynkę?
Zleć prowadzenie pełnej rachunkowości biurze rachunkowemu WG-TAX.